4 rady pre správny výber umývačky riadu

Umývačky riadu patria bezpochyby medzi najobľúbenejšie doplnky moderných domácností. Niet sa čomu diviť, keďže umývanie riadu tiež nepatrí medzi obľúbené činnosti ľudí a pri viacčlenných rodinách konzumuje aj veľa času. Tak prečo by to za nás nemohol vykonať stroj? Každý sa môže venovať iným príjemnejším činnostiam, kým tento zázračný spotrebič spraví prácu za nás: pravdepodobne aj efektívnejšie a šetrnejšie.

Nuž, ale ako to už chodí pri domácich spotrebičoch, výber umývačky nie je o nič ľahší ako napríklad výber práčky. Takže si prejdeme rad za radom najdôležitejšie aspekty, ktoré by sme mali zohľadniť pri kúpe. Jedná sa o cenovo drahšiu záležitosť, čiže na výsledku naozaj záleží.

 

1. Rozmery umývačky riadu

Rozmery umývačiek sa štandardne pohybujú okolo 60x85x60 cm a sú určené pre 12 až 14 dielne jedálenské sady. Ďalej sú na výber ešte užšie 45x85x60 cm na 9 až 10 dielne súpravy a kompaktné s rozmermi pre 4-dielne sady v rozmeroch 55x45x55 cm. Veľkosť umývačky si vyberajte podľa toho, koľko riadu sa vám zvykne nakopiť, ako často umývate a koľko ľudí sa v domácnosti nachádza. Všeobecne platí pravidlo, že lepšia väčšia ako menšia.

 

V súvislosti s rozmermi sa vynorí ďalšia otázka:

 

Vstavaná alebo voľne stojaca umývačka?

V prvom rade treba podotknúť, že obe verzie musia byť blízko rozvodu vody, bez toho vám neposlúži ani jedna. Rozdiel sa nachádza v tom, že tie vstavané umývačky majú prispôsobené rozvody, keďže ich treba zabudovať do kuchynskej linky a sú široké 45 až 65 cm. Taktiež je celkový dizajn vstavaných spotrebičov prispôsobený výzoru kuchynskej linky, aby všetko spolu ladilo. Treba dávať pozor na ešte na dvierka, aby sa nešúchali o bočné steny a aby zostal dostatočný priestor na ich bezproblémové otváranie.

 

Výhodou voľne stojacej umývačky je, že ju v podstate môžete postaviť kdekoľvek, no samozrejme v blízkosti prístupov k rozvodom a odpadu. Z tohto hľadiska odporúčajú ako najvhodnejšie riešenie blízkosť drezov.

 

2. Energia a spotreba

S energetickou spotrebou to funguje tak isto ako pri práčkach, kde triede „A“ patrí prvá priečka rebríka. Najkvalitnejšie umývačky sú označené „AAA“. Každý spotrebič obsahuje štítok, kde si musíte všímať hlavne 2 čísla: ročnú spotrebu energie a spotrebu vody.

Optimálna spotreba vody sa pohybuje okolo 11-15 litrov a optimálna elektrická energia by mala dosahovať menej, než 1,3 kWh (kilowatt za hodinu).

 

Sušenie

Ďalej sa môže hodnotiť miera účinnosti sušenia na základe toho, koľko vody zostane na povrchu riadu. Určuje sa písmenami od „A“ po „G“, kde je znovu „A“ tou najlepšou alternatívou.

 

Hlučnosť

Menší tip: ak zvyknete zapínať umývačku hlavne v neskorších hodinách alebo skorých ranných, či už len uprednostňujete tichý režim, tak si všímajte aj decibely – 40 dB je optimum, kým 60 dB už šúcha hornú hranicu.

 

3. Umývacie programy

Každá umývačka má na výber aspoň 5-6 základných programov. Tieto programy určujú, akú teplotu dosiahne voda pri umývaní riadu a tieto teploty sa rozdeľujú nasledovne:

 

40 °C – štandardná voľba pre mierne špinavý riad

50 °C – najlepšie využitie enzýmov, ktoré sa nachádzajú v tabletách a géloch na umývanie

60 °C – vhodné už aj na špinavší riad, ale aj na bežné umývanie, keď chceme väčšiu „dezinfekciu“

70 °C – intenzívny program pre zaschnuté špiny na riade apod.

Eco – proces umývania trvá aj 3 hod, no čo sa týka spotreby energie, je tou najúspornejšou voľbou

 

Okrem spomenutých programov existujú aj mnohé ďalšie a pokročilejšie, no v bežnej domácnosti neuplatníte ich využitie. V tomto prípade už záleží len na vašej náročnosti.

 

4. Riady a čistiace prostriedky

Aj keď nám umývačky riadu uľahčujú každodenný život, netreba zabudnúť na dôležitú vec: nie každý materiál je vhodný do tohto spotrebiča. Patria sem:

 

  • meď, hliník, striebro, zinok,
  • teflónové povrchy,
  • riad s kovovými prísadami,
  • drevené predmety,
  • plasty, na ktorých nie je uvedené, že ich môžete použiť v umývačke riadu.

 

Čo sa týka ukladania riadu do umývačky, platí pravidlo, že ťažké veci dole, ľahké hore. Pre príbory nájdete špeciálne košíky alebo priehradu na ich bezproblémové ukladanie. Snažte sa vždy zaplniť celý priestor umývačky, tak ju využijete najefektívnejšie.

 

Ďalej si povieme niečo o výbere čistiacich prostriedkov.

Keďže na našom území je tvrdosť vody veľmi vysoká, budete s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať okrem tabliet aj regeneračnú soľ. Umývačky disponujú kontrolkou, ktorá vám začne blikať, keď sa minie soľ, tým vás upozorní na jej doplnenie. Množstvo soli závisí od tvrdosti vody a každý návod obsahuje podrobný popis pre túto kategóriu. Ak sa rozhodnete pre tablety 3v1, nemusí to byť práve najlepšia voľba. Niekedy sa totiž tieto tablety nerozpustia úplne alebo je umývanie nedokonalé, keďže stroj nepodporuje ich používanie.

 

Existuje ešte množstvo dodatočných funkcií, ktoré môžu byť užitočné a nápomocné, no neznamená to v každom prípade, že ich aj potrebujete. Najdôležitejšie faktory pri výbere som už rozpísala, teraz je už tá správna voľba na vás, a samozrejme, v neposlednom rade, musíte ju prispôsobiť aj vašim financiám. Samozrejmosťou by mal byť profesionálny prístup personálu, ktorý by mal vedieť zodpovedať všetky tie otázky, na ktoré vám internet odpoveď nevedel dať.

 

Veľa šťastia pri rozhodovaní!

 

 

 

Kategórie