Ako vybrať tú najlepšiu žehličku

V dnešnej dobe to už síce nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti v domácnosti – hlavne u žien – keďže nás to v značnej miere uberá o drahocenný čas a väčšina z nás to vyslovene neznáša robiť, ale predsa, občas sa tomu nikto nevyhne: žehlenie. Všetci to poznáme, je to také potrebné zlo, hlavne v prípade košieľ a blúzok, no a v neposlednom rade, všetky detské veci proste treba žehliť z dôvodu hygieny. Nuž, a jediná možnosť ako dosiahnuť vytúžený efekt bez príliš veľkej námahy, je výber tej správnej žehličky. Netvrdím, že je to ľahké sústo, ale skúsim vám priniesť pár užitočných tipov ako na to a čo treba brať do úvahy.

 

1. Typy žehličiek

 

Naparovacie alebo klasické „suché“ žehličky

V modernom svete už pojem klasickej suchej žehličky s hliníkovou plochou pomaly vymiera. Samozrejme, niektoré domácnosti ešte používajú tento typ, hlavne staršia generácia, pre ktorú moderná technológia predstavuje niečo nadprirodzené (niet sa čomu diviť), no asi najväčšie využitie znamenajú pre ľudí na cestách. Keďže vždy sa dali zakúpiť tzv. cestovné žehličky, ktoré zatiaľ možnosť naparovania neponúkajú, ale sú praktické malé so sklápacou rukoväťou, zmestia sa do kufra aj cestovnej tašky a predstavujú rýchlu pomoc v krízových situáciách. Netreba k nim v podstate ani návod na použitie, počkáte, kým sa zohreje a textil vyžehlíte.

 

Na rozdiel od klasických, najrozšírenejším typov našej doby sú práve naparovacie žehličky. A nie náhodou, keďže majú oveľa viac výhod a v značnej miere uľahčujú našu prácu a v neposlednom rade šetria čas. Ich súčasťou je nádržka na vodu a na žehliacich plochách sa nachádzajú otvory, cez ktoré preniká para rovno na bielizeň. Tým pádom aj tú najpokrčenejšiu bielizeň dokážete veľmi ľahko vyžehliť. V prípade, že naparovanie nestačí, môžete ešte využiť funkciu separátneho kropenia.

 

Parné stanice a parné generátory

Tieto profesionálne systémy nájdu svoje využitie hlavne v takých domácnostiach a prevádzkach, kde treba žehliť veľké množstvo bielizne na dennom poriadku.

 

Základ parnej stanice tvorí žehlička bez vodnej nádržky, totiž je prepojená s parným generátorom cez jednu hadicu. Nádoba na vodu je oveľa väčšia ako v prípade obyčajných naparovacích žehličkách, tak umožňuje dlhodobé žehlenie, hoci aj dve hodiny. Keďže žehliaca plocha nemusí dosiahnuť vysoké teploty, je tým pádom šetrná k bielizni a nespotrebuje ani príliš veľa energie.

 

 

2. Odvápňovacie systémy

V dávnych časoch naši predkovia plnili žehličky destilovanou vodou, aby sa neusadzoval vodný kameň. Dnes však už aj pre tento problém vyvinuli skvelé riešenie, kde na destilovanú vodu môžete úplne zabudnúť, dokonca, vôbec sa neodporúča jej používanie. Tieto systémy slúžia na zmäkčenie vody a sú schopné odstrániť vodný kameň alebo zabrániť jeho vzniku. Fungujú na chemickej alebo mechanickej báze (Anti-calc, Quick Calc release). Chemická báza zmäkčuje vodu, kým mechanická báza funguje na základe pary, ktorá odstraňuje vodný kameň.

 

3. Dôležité parametre žehličky

 

Príkon a parný výkon

Všeobecným pravidlom je, že čím má žehlička vyšší príkon (energia z elektrickej siete), tým ľahšie sa zohreje na požadovanú teplotu a tým viac pary produkuje. Otázkou ostáva, že aký príkon budete potrebovať vy. Odpoveď nájdete v množstve a typu bielizne, ktorú zvyknete žehliť.

Teda, ak sa na dennom poriadku musíte starať o promptné udržiavanie košieľ vašej polovičky, poprípade sa vám kopí hromada blúzok medzi nevyžehleným oblečením spolu s posteľnou bielizňou, budete potrebovať pravdepodobne takisto promptný príkon aj výkon žehličky.

Tie najkvalitnejšie prístroje dosahujú už 2800 W, no to samozrejme neznamená, že bielizeň nevyžehlíte s príkonom 1200 W. Treba však rátať s dvakrát väčšou námahou, no pravdepodobne vás to nebude stáť toľko peňazí ako ten „chytrejší“ kamoš.

 

Posvieťme si ešte na parný výkon: vyjadruje množstvo pary vyprodukovanej za minútu. Najmenšia hranica sa pohybuje okolo 40g/min, pre lepšie porozumenie. Najkvalitnejšie a profesionálne žehličky sa už pohybujú pri 360g/min, kedy už nemusíte bielizeň kropiť, lebo vďaka výkonu pary sa stane poddajnou a mäkkou.

 

Žehliace plochy

Určite nemôžeme zanedbať skutočnosť ako dobre sa kĺže žehlička po bielizni a tento fakt veru súvisí s kvalitou žehliacej plochy. Hliníkové a teflónové povrchy vystriedali keramika, zafír a rôzne zlúčeniny železných zliatin a iných materiálov. Tieto novodobé „mixy“ dodávajú žehličkám schopnosť hladkého kĺzania po povrchu bielizne, kým teflón alebo hliník sa dokážu veľmi rýchlo zničiť poškriabaním o rôzne kovy, gombíky a iné materiály.

Ešte by som tu spomenula systém Anti-drip: zabraňuje odkvapkávaniu pary z otvorov a tým pádom chráni oblečenie a rôzne háklivé látky proti poškodeniu a škvrneniu.

 

Na záver by som dodala ešte pár posledných rád týkajúcich sa výberu žehliacej dosky. Netreba totiž zanedbávať túto dôležitú súčasť žehlenia. Konštrukcia a materiál dosky dokážu uľahčiť už beztak náročný proces vyhľadenia oblečenia. Pozornosť by som tu zamerala hlavne na stabilitu, veľkosť a výšku dosky. Zo všetkých je však najdôležitejšia práve stabilita, aby sa nehýbala počas žehlenia, nenakláňala a neprehýnala. Všímajte si tu detaily ako gumy na nožičkách, vďaka ktorým bude stáť doska na podlahe ako pribitá. Ostatné detaily si už každý vyberá podľa vlastného vkusu a potrieb.

 

Takže, hor sa na hľadanie vašej vysnívanej žehličky! Držím palce :)

Kategórie